THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Deníky Rutky Laskier sice možná stojí ve stínu Anny Frankové, ale nic jejím textům neubírá na osudovosti a trýznivosti, ale také jemnosti a citlivosti dívčí duše. Hrušovanská pětka, čerpající zdaleka nejen z francouzské devadesátkové emo-screamo scény, si zvolila velmi přiléhavé jméno. Jejich hudba řeže, nese s sebou silné emoční zabarvení a přitom je tu cítit určitá mladická naivita a upřímnost v tom, co se snaží sdělit.
„Kolik stojí život?
A kolik stojí touha žít?
Kolik stojí život?
A kolik stojí ten náš?“
Debutové album „Protiklady“ zachycuje kapelu v té nejlepší kondici. Pryč jsou dětské nemoci, kterými trpělo EP z roku 2015. RUTKA LASKIER se našli zvukově, tématicky i textově. Jsou spolu už dost dlouho a mají za sebou odehráno již dost koncertů, aby byli jasně vyprofilovaní v tom, co chtějí. A přece je tu stále znát zápal pro věc a touha posunovat se dál.
Navíc v kapele výtečně funguje chemie a to citelně jak lidská, tak ta hudební. Oba kytaristé Honza a Skipy se skvěle doplňují, přesně cítí, kde je zapotřebí co udělat, kdy kdo má dotáhnout jakou finesu. Mnohem lépe, než kdykoliv před tím na celku pracují i basové linky, které zdaleka netvoří jen funkční podklad, ale mají tendenci více vyčuhovat. Skvěle vyšel i pokus o zvednutí motivu "Vltavy" od Bedřicha Smetany. Naposledy se to tuším podařilo černokněžníkům z CULT OF FIRE před čtyřmi lety.
„Házel jsem kameny do dáli
Kde dříve stávaly stromy
Jednoho dne byly skáceny
Vyrostly místo nich domy“
Deska je navíc velmi pestrá. Nejen, že si kluci vyhráli s drobnostmi, jakými jsou intra a outra, ale hlavně velmi přirozeně střídají polohy od postrockových náladovek po hnětající punkové přímočaré jízdy, rytmicky zašmodrchanější, technicky zajímavé zlepšováky a samozřejmě i vypjaté emotivní exploze. Vše je promícháno tak, aby to nenudilo, ale současně i působilo homogenním dojmem, který definuje ksicht jedné kapely.
Neopomenutelná je i textová část, která je v češtině a má v sobě mnoho obratů, které jsem si zamiloval.
Hrušovany na Jevišovkou mají tedy další zářez. Nejen jako kolébka místa nejstaršího osídlení naší vlasti, která hostila lidi už v paleolitu a následně si ji oblíbili Keltové, Vandalové, Hunové, Římané a nakonec i Slované. Ale i jako další kolébka výtečného emařského hardcoru u nás. Eger zdraví Grußbach.
"A moje srdce
Jako vyplašený pták
Tluče mi do žeber"
Zatím nejlepší domácí emařina tohoto roku.
8 / 10
Protiklady (2018)
/PACINO split (2017)
EP/LP (2015)
Bordel Tour (2015)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.